بهره‌جویی از آسیب‌پذیری Spring4Shell برای توزیع بدافزارMirai

بهره‌جویی از آسیب‌پذیری Spring4Shell برای توزیع بدافزارMiraiسه آسیب‌پذیری مهم، فروردین 1400، در Java Spring Framework منتشر شد که یکی از آنها از نوع “اجرای کد از راه دور” (Remote Code Execution – به‌اختصار RCE) است و Spring4Shell یا SpringShell نامیده می‌شود. 

به گزارش مرکز مدیریت راهبردی افتا، Spring Framework یک بستر منبع‌باز برای تولید برنامه‌های کاربردی مبتنی بر Java است و به دلیل اینکه برنامه‌نویسان را به نوشتن و آزمایش سریع و آسان برنامه‌های تکه‌تکه (Modular Applications) قادر می‌کند، پر طرفدار است. 
ازآنجایی‌که 60 درصد برنامه‌نویسان از Spring برای نوشتن برنامه‌های اصلی مبتنی بر Java استفاده می‌کنند، بسیاری از نرم‌افزارها به طور بالقوه تحت‌تأثیر این ضعف امنیتی قرار دارند.
آسیب‌پذیری Spring4Shell دارای درجه اهمیت حیاتی (Critical) است و کتابخانه (Library) org.springframework:spring-bean از آن تأثیر می‌پذیرد.
مهاجمان بطور فعال از این ضعف امنیتی از تاریخ 12 فروردین برای توزیع بدافزار Mirai، به‌ویژه در محدوده سنگاپور سوءاستفاده کرده اند. 
این آسیب‌پذیری دارای شناسه CVE-2022-22965 بوده و درجه شدت آن 9.8 (بر طبق استاندارد CVSS) است. 
مهاجم با سوءاستفاده از این ضعف امنیتی قادر به اجرای کد از راه دور است و می‌تواند کنترل کامل دستگاه آسیب‌پذیر را در دست بگیرد.
آژانس دولتی “امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا” (Cybersecurity & Infrastructure Security Agency به‌اختصار CISA) نیز نسبت به Spring4Shell هشدار داده و اعلام کرده است که این آسیب‌پذیری به طور فعال مورد سوءاستفاده قرار گرفته، به صورتی که تنها در چند روز اول بیش از 37 هزار مورد بهره‌جویی از آن ثبت شده است.
محققان شرکت ترند میکرو (Trend Micro, Inc.)، در گزارشی اعلام کردند که مهاجمان با بهره‌جویی از این ضعف امنیتی، بدافزار Mirai را در پوشه “/tmp” قرار داده و پس از بکارگیری فرمان “chmod” برای تغییر مجوز، آن را اجرا می‌کنند. 

این اولین باری نیست که گردانندگان شبکه‌های مخرب Botnet  به سرعت اقدام به اضافه کردن یک ضعف امنیتی جدید افشاء شده به مجموعه‌ ابزارهای بهره‌جویی خود کرده‌اند. در آذر 1400 نیز موارد متعددی از سوءاستفاده شبکه‌های مخربی همچون Mirai و Kinsing از آسیب‌پذیری Log4Shell برای نفوذ به سرورهای حساس در اینترنت شناسایی شدند.
Mirai، در زبان ژاپنی به معنای “آینده” و نامی است که به یک بدافزار Linux داده شده است. این بدافزار دائماً دستگاه‌های موجود در شبکه خانه‌های هوشمند نظیر دوربین‌های IP و روترها (Routers) را که دارای پردازنده از نوع ARC هستند و نسخه ساده شده‌ای از سیستم عامل Linux را اجرا می‌کنند، هدف قرار داده و آنها را به شبکه‌ای از دستگاه‌های آلوده و تسخیر شده (Botnet) متصل می‌کند.
شبکه‌های Botnet متشکل از اینترنت اشیا، با به‌کارگیری مجموعه‌ای از سخت‌افزارهای به گروگان گرفته شده، می‌توانند حملات وسیع‌تری را نظیر حملات “فریب سایبری” (Phishing) در مقیاس بزرگ، استخراج دزدانه ارز دیجیتال، حملات توزیع‌شده ازکاراندازی سرویس (Distributed Denial-of-Service –به‌اختصار DDos) انجام دهند.
به دنبال فاش شدن کد منبع (Source code) بدافزار Mirai در مهر سال 1395، انواع مختلفی از شبکه‌های مخرب نظیر Okiru، Satori، Masuta و Reaper به وجود آمدند و آن را به تهدیدی دائمی و در حال جهش تبدیل کردند.
محققان شرکت اینتل 471 (Intel471, Inc.) نیز به تازگی با اشاره به انتشار کدهای منبع BotenaGo Botnet بر روی بستر برنامه‌نویسی GitHub در دی ماه 1400، عنوان کردند کد منبع Mirai آنقدر تأثیرگذار بوده است که حتی برخی از بدافزارهای نشات گرفته از آن، اکنون برای خود بطور مستقل نسخ جدید منتشر می‌کنند و با گروه‌های سایبری دیگری همکاری و مشارکت دارند.  
در اوایل دی 1400 نیز شرکت امنیت سایبری کراودسترایک (CrowdStrike Holdings, Inc.) گزارش داد که بدافزارهایی که سیستم‌های Linux را مورد حمله قرار می‌دهند در سال 2021 نسبت به سال قبل از آن، 35 درصد افزایش داشته است، به طوری که در سال 2021 مجموعه بدافزارهای XOR DDoS، Mirai و Mozi بیش از 22 درصد از حملات هدفمند را علیه سیستم‌های Linux انجام داده‌اند.
این محققان بر این باورند که هدف اصلی این مجموعه از بدافزارها، آلوده‌سازی دستگاه‌های آسیب‌پذیر متصل به اینترنت، تحت کنترل در آوردن آنها در شبکه‌های مخرب و استفاده از آنها برای انجام حملات “توزیع شده ازکاراندازی سرویس” (DDOS) است. 
توضیحات کامل در مورد آسیب‌پذیری Spring4Shell و به‌روزرسانی‌های عرضه شده در نشانی زیر قابل‌دسترس است:

https://spring.io/blog/2022/03/31/spring-framework-rce-early-announcement

منابع:

https://thehackernews.com/2022/04/hackers-exploiting-spring4shell.html

https://www.dynatrace.com/news/blog/what-is-spring4shell-vulnerabilities-in-the-java-spring-framework/

https://afta.gov.ir/fa-IR/Portal/4927/news/view/14608/2069/Staging/%D8%A8%D9%87%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A8%E2%80%8C%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%DB%8C-Spring4Shell-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B9-%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1Mirai

(با تشکر از شرکت مهندسی شبکه گستر برای همکاری در تهیه این گزارش)
 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.